מאמרים וכתבות

סימן מסחר - זכויות יוצרים

מתחילים פעולות שיווק לעסק שלכם? בונים אתר אינטרנט? אולי כדאי לעצור רגע ולחשוב האם כדאי כצעד ראשון לרשום סימן מסחר. אבל מהו סימן מסחר וכיצד רישום סימן מסחר מגן עליכם?

לחצו כאן לקביעת פגישת ייעוץ

סימן מסחר נועד לזיהוי מוצר, על מנת שהצרכן יוכל להבחין בינו לבין מוצר אחר, מתחרה לו. ככל שמוצר מצליח יותר, כך עולה חשיבותו הכלכלית של סימן המסחר, משום שהציבור מזהה את המוצר, על ידי הסימן ובוחר באותו מוצר, בזכות הסימן, על פני מוצר אחר, עם סימן מסחר אחר. סימן מסחר יכול להיות דמות, לוגו, ביטוי וכיו"ב וחשוב מאוד להגן עליו על ידי רישום בפנקס סימני המסחר. כך, משנרשם הסימן, לא יוכל אדם או תאגיד אחר, לעשות שימוש בסימן המסחר וליהנות מן המוניטין שלו. עו"ד המתמחה ברישום סימני מסחר ידע כיצד להגיש את הבקשה ולגרום לאישורה.

רישום סימן מסחר

שמירה על זכויות יוצרים ברשתהגנה משפטית על סימן מסחר, קרי, הגבלת השימוש בו על ידי אחרים, מתקיימת רק כאשר הסימן נרשם בפנקס סימני המסחר של משרד המשפטים. הרישום מתבצע על ידי הגשת בקשה על גבי הטופס המתאים וצירוף מסמכים כנדרש, לרבות דוגמא של סימן המסחר כמובן. חשוב להדגיש, כי סימן מסחר נרשם לגבי מוצר או שירות מסוים, או סוג של מוצרים או שירותים. לכן, אין מניעה כי מספר אנשים/תאגידים ירשמו את אותו סימן מסחר על שירותים או מוצרים שונים, כל עוד אין חשש להטעיית הציבור.

יש לציין כי בקשת הרישום אינה מתקבלת באופן אוטומטי, אלא עליה לעמוד בתנאים הקבועים בדין, למשל, סימן מסחר אינו יכול להיות תיאורי בלבד. כאשר ישנה בקשה לרשום סימן מסחר אשר קיים כבר, לגבי מוצר או שירות דומה, נבחנת האפשרות להטעיה. אם עולה חשש שהופרך, או שמלכתחילה, הבקשה תקינה, היא תפורסם בעיתון, בכדי לתת לציבור אפשרות להתנגד לרישום.

מהי משמעותו של הרישום?

רישום סימן מסחר, מעניק לבעליו זכות בלעדית לעשות בו שימוש וכל אדם/תאגיד אחר, לא יוכל להשתמש בו, לגבי אותו מוצר או שירות, ללא קבלת אישור מבעל הסימן. אם היה שימוש כזה והוא גרם לבעל הסימן לנזק, יוכל לתבוע ולקבל פיצוי כספי. זכות חשובה המוקנית לבעל סימן מסחר רשום, היא הזכות לתת רישיון שימוש בסימן לאדם אחר. כך, מקבל הרישיון נהנה מן המוניטין שצבר סימן המסחר ואינו צריך להשקיע זמן וכסף בבניית מוניטין חדש. בדומה לרישום סימן מסחר, המצריך הגשת בקשה, גם מתן רישיון שימוש בסימן מסחר, דורש הגשת בקשה. הרשם רשאי לקבל או לדחות את הבקשה והוא גם רשאי לקבלה בתנאים מסוימים.  עוד בנושא – הכל על סימן מסחר

לחצו כאן לקביעת פגישת ייעוץ

ביטול סימן מסחר

העדר שימוש בסימן מסחר, יכול להביא לביטולו. כך קובע הדין. אם לא נעשה שימוש בסימן לתקופה של שלוש שנים ומעלה, ניתן להגיש בקשה למחיקתו. הבקשה יכולה להיות מוגשת על ידי בעל הסימן, או על ידי בעלי עניין. כאשר הבקשה לא הוגשה על ידי בעל הסימן, יאפשר לו הרשם להשמיע טענות נגד המחיקה, טרם יקבל החלטה. ניתן לבטל גם רישיון לשימוש בסימן המסחר, אם ביקש זאת בעל הסימן, או כאשר הרישיון גורם להטעיית הציבור.

עבודות אחרונות
לכל העבודות
Loading
X
close
target target

    בואו נדבר על זה :)
    השאירו כאן פרטים ונתקשר